o nas

Adaptacja i pierwsze dni

Dziecięcy Zakątek to dla każdego maluszka nowe miejsce, niejednokrotnie dzieci pierwszy raz, zostają tutaj na dłużej bez rodzica. Stąd też uzasadniona obawa „Jak moje dziecko da sobie radę?”. Najpierw to ty, jako rodzic, musisz dać poczucie bezpieczeństwa swojemu dziecku. Maluszek odczuwa twoje emocje i musi wiedzieć, że nie boisz się nowej sytuacji. Cały proces najpierw omawiamy z rodzicem i bazujemy na współpracy rodzic – opiekun. Zapytaj nas o wszystko co Cię niepokoi. Jesteśmy zwolennikami, aby w czasie adaptacji – i nie tylko, dziecku towarzyszył ulubiony pluszak. Przede wszystkim dajemy Wam (tobie i dziecku) swobodny czas na adaptację. Rodzic towarzyszy dziecku w nowej sytuacji i nie znika, gdy maluch się odwróci. W naszym przekonaniu to dziecko decyduje ile czasu potrzebuje, aby w nowym miejscu poczuć się bezpiecznie i znajomo. W trakcie pierwszych wizyt poznajemy maluszka i pomagamy mu stać się częścią Dziecięcego Zakątka. Zachęcamy dziecko do aktywności z innymi maluchami. Adaptacja zawsze prowadzona jest przez tego samego opiekuna, który ma zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa, gdy zostanie bez rodzica. Dopiero po przejściu wszystkich etapów, gdy dziecko jest gotowe, żegna się z rodzicem i zaczyna nową przygodę.


W pracy kierujemy się:

Zasadami rodzicielstwa bliskości

Bliskość jest potrzebna każdemu dziecku bez wyjątku. W tej filozofii staramy się zawsze dotrzeć do przyczyny i postawić się w roli dziecka. Zaspokajamy jego potrzeby, bo od tego jesteśmy – my rodzice i opiekunowie. Wierzymy, że płacz dziecka jest sposobem jego komunikacji. Nie stosujemy “wypłakiwania”, obserwujemy dziecko, a nie tresujemy. Rozmawiamy i nie etykietujemy. To my jesteśmy dla dziecka, a nie dziecko dla nas.

Pedagogiką zabawy

Podczas zajęć wykorzystujemy ruch, gest, taniec, śpiew, malowanie, lepienie, pantomimę i inne. Poznajemy świat wielozmysłowo. Porozumiewamy się werbalnie i niewerbalnie. Unikamy rywalizacji, rezygnujemy z podziału na zwycięzcę i przegranych, uczymy współdziałania z innymi. Dzięki metodom pedagogiki zabawy wzmacniamy relacje w grupie, uczymy wyrażania uczuć, budujemy zaufanie do prowadzącego i całej grupy, likwidujemy lęk, obawę i strach, wszelkie napięcia. Budujemy twórczą aktywność dziecka.

Komunikacją empatyczną

Definiując ten rodzaj komunikacji można powiedzieć, że jest sposób w jaki sami chcielibyśmy, aby ktoś z nami rozmawiał i nas traktował. Polega ona, na szczerym zainteresowaniu uczuciami dziecka i wspólnym przeżywaniu tego czego doświadcza. Dzięki neuronom lustrzanym dziecko uczy się empatii i prawidłowych wzorców zachowania

Pozytywną motywacją

W pracy z dziećmi nie stosujemy naklejek, pieczątek, minek i innych sposobów „oceniania dzieci”. Wspieramy motywację dziecka wynikającą z jego rozwoju i naturalnych potrzeb. Kreujemy w dziecku postawę, że jego działania nie mogą być uzależnione od nagrody.

Widniejemy w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych pod wpisem o numerze 7330.2.9.2019

Co nas charakteryzuje?